Tradiční čínská medicína - TCM POINT

Poradna - dotazy klientů

Otázka: Jsou produkty tradiční čínské medicíny bezpečné?

Odpověď: Ano. Všechny produkty nabízené TCM POINT jsou zcela bezpečné a podléhají přísným kontrolním postupům. Zcela splňují parametry pro prodej v EU.

Otázka: Lze čínskou medicínou ovlivnit sníženou funkci štítné žlázy?

Odpověď: Ano. Většinou jde o stav nedostatečnosti Yangu ledvin často doprovázený nedostatečností Yangu sleziny. Yang ledvin je také nazýván „ohněm života“ a je zodpovědný za aktivitu a funkčnost celého organismu – je jako jiskra, která zapaluje oheň. Tradiční čínská medicína dokáže v těchto případech účinně pomoci.

Otázka: Je mi 45 let a trpím silnými návaly (hlavně ráno, ale i během dne) a také se dost často potím. Může mi čínská medicína pomoci?

Odpověď: Výše uvedenými problémy často trpí ženy v období přechodu. Z pohledu západní medicíny dochází v tomto období k úbytku vaječníkových hormonů (estrogenů). Z hlediska tradiční čínské medicíny se jedná o postupný úbytek Yin v organismu, a to hlavně Yin ledvin. Pokud by žena žila celý život vyrovnaně, nestresovala se, netrpěla přílišným strachem, nikdy nebyla přepracovaná (takovou ženu ale neznám :-)), neměla by pak v přechodu tyto problémy. Nebo lze také říct, že v přechodu se díky fyziologickému úbytku Yin zhoršují problémy, na které si žena zadělává celý život. Je proto třeba doplňovat Yin ledvin. Zlepšení v tomto případě bývá do jednoho měsíce, úplné odstranění potíží je však otázkou obvykle půl roku. Vhodné je použití fytoterapie ve spojení s akupunkturou.

Otázka: Vždy mám před menstruací velké bolesti prsou. Také mám v nich zduřelé uzlinky. Začátkem menstruace vše odezní. Lze to léčit čínskou medicínou?

Odpověď: Ano, čínská medicína dokáže v těchto případech pomoci. Problém souvisí s dráhou jater a s dráhou Chong mai. Játra jsou zodpovědná za průchodnost organismu. Pokud dostatečně „nezprůchodňují“, pak vzniká stagnace a stagnace způsobuje bolestivost. Velkou roli v těchto případech hrají emoce. Pokud se žena nedokáže se svými emocemi vyrovnat (velmi vhodný je box nebo karate :-)), dochází k postupnému zablokování jater. Před menstruací je právě v oblasti jater (ta slouží jako rezervoár krve) a Chong mai shromažďována krev – vzniká fyziologická blokáda. A to je ten důvod, proč se ženám před menstruací hodně problémů zhoršuje – akné, bolesti v podbřišku, nadýmání, ženy jsou podrážděné či plačtivé. A to je také vysvětlení bolesti prsou před menstruací. Je však třeba řádné diagnózy, protože ke stagnaci jater se přidávají i další problémy, např. stagnace „hlenu“ či stáze krve v prsou.

Otázka: Trpím nadýmáním, hlavně po některých jídlech. Stav se mi vždy zhorší před menstruací. Můžete mi pomoci?

Odpověď: Ano. V tomto případě jde pravděpodobně o oslabenou Qi sleziny. Qi sleziny si oslabujeme špatnými stravovacími návyky – mastná, tučná, smažená či příliš sladká jídla, nepravidelnost ve stravování, ale také nadměrné přemýšlení :-) Slezina je v našem organismu zodpovědná za zpracování přijímané potravy. Pokud je oslabená, potrava začíná stagnovat a způsobuje třeba nadýmání. Nejen slezina způsobuje výše uvedený problém. Jelikož se nadýmání zhoršuje před menstruací, dalším viníkem jsou játra – vzniká nerovnováha mezi játry a slezinou. Tento stav lze pomocí TCM docela dobře srovnat, důležitou součástí terapie je však v tomto případě dietetika.

Otázka: Několikrát měsíčně mám silné bolesti hlavy. Můžete mi poradit, co s tím?

Odpověď: Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Je třeba přesnější diagnostiky, protože bolesti hlavy mohou mít více příčin. Hodně záleží na lokalizaci a charakteru bolestí. Také (jde li o ženu, samozřejmě :-)) zda nějak souvisí s menstruací. TCM má hodně možností, jak ulevit od bolestí hlavy. Důležité ale je, zjistit jejich konkrétní příčinu.

Otázka: Můj 6letý syn často trpí záněty horních cest dýchacích. Zvláště když po delší době nastoupí do školky. Může mu tradiční čínská medicína nějak pomoct?

Odpověď: Ano. Virová onemocnění napadající náš respirační systém nazývá čínská medicína poeticky slovem Feng (což znamená vítr). Může se jednat o vítr chladný či horký. Naše tělo je vybaveno dostatečnými prostředky jak se proti útokům větru bránit – po povrchu našeho těla proudí obranná Wei Qi (můžeme si ji představit jako vojsko chránící hranice našeho území), která zabraňuje vetřelcům vniknout do hlídaného prostoru a tam rabovat. Může se však stát, že naše vojsko (Wei Qi, imunita) je příliš slabé nebo naopak vojsko nepřítele je příliš silné. Pak nepřítel pronikne na naše území a dochází k boji – horečka, rýma, kašel, bolesti kloubů apod. Cestou jak pomoci vašemu synovi je posilovat Wei Qi (imunitu), případně odstraňovat vítr, pokud již došlo k napadení. Záleží na aktuálním stavu. Pro menší děti jsou připraveny již hotové směsi ve formě pilulek, které jsou namíchány s ohledem na dětský organismus. Důležitá je v tomto případě i životospráva – dostatek spánku a odpočinku, přiměřená aktivita, dostatek zeleniny a ovoce, méně mléčných výrobků a sladkostí, rodinná pohoda atd.

Otázka: Mohu na zánět močového měchýře použít Mycomedica Cordycesp CS-4?

Ano, ale ne v akutní fázi. Cordycesp CS-4 výrazně doplňuje esenci (yang) ledvin. Oslabení yangu ledvin, je kořenem problému se záněty močového měchýře. MycoMedica Cordyceps-CS4 je vysoce kvalitní extrakt Housenice čínské. MycoMedica dále nabízí léčivé čínské houby jako je Reishi, Coriolus, Maitake či Hericium.

Otázka: Řešíte i onkologické problémy?

Ano, ale v drtivé většině případů pomocí medicinálních hub a souběžně s konvenční terapií. Medicnální houby jako je Cordycesp CS-4,  ReishiCoriolusMaitake či Hericium, podporují podle čínské medicíny Zheng Qi (my bychom řekli imunitu, ale pojem Zheng Qi je širší). Tzn. bojují aktivně proti rakovinovým buňkám a zároveň posilují organismus pacienta, aby lépe zvládal konvenční léčbu.

 

 

 


© kreativní webdesign, tvorba www stránek: NET-VOR | validní xhtml a CSS